RITUÁL VERSUS RUTINA

Já sama jsem se to naučila během brigády v kavárně před x lety, měla jsem vystudovanou vyšší odbornou školu a také inženýra a musela jsem pracovat v kavárně, přitom jsem chtěla jsem hodně meditovat a žít. Opravdu jsem tu práci z prvu neměla ráda. A pak jednoho dne mi to došlo, že vlastně každá činnost může být meditace. A tak jsem začla každou kávu připravovat vědomě a soustředě, koncentrovala jsem svou pozornost plně na danou činost, jak položím lžičku, cukr, jak našlehat mléko atd. každý krok byl rituál. A ta práce začla být krásná, lidem má káva chutnala a já mohla meditovat. Uvědomila jsem si, že vždy jsem meditovala při kreslení a malbě a dalších činnostech. A stačí si jen z rutiny udělat rituál :) Začla jsem tuto metodu aplikovat na všech úrovních svého života, partnerství se upevnilo a osvěžilo, vztahy začli kvést stejně jako já, úklid mě začal uklidňovat a bavit atd. Za jistý čas to pro mě začlo být automatické a teď je to už pár let a ráda bych tento postoj k životu předala dál :)

Seminář pojednává o tom, jak z každé činnosti vytvořit svůj osobní rituál a provádět ji vědomě, a tak se i opakující činnost může stát obohacující součástí života.


Kde všude se projevují stereotypy, díky kterým nám proplouvá život mezi prsty? Práce, vztahy, partnerství, nakupování, péče o děti, úklid domácnosti a mnoho dalších. V našich životech se mnoho aktivit denně opakuje a tak nám pak splývají.


Na semináři si popíšeme rozdíl mezi rutinou a rituálem, také si vysvětlíme co je to meditace (koncentrování pozornosti). Vysvětlíme si proč jak se vyhnout stereotypu a proč. Součástí budou i praktické ukázky. Popíšeme si příklady z historie a jednotlivých kultur, kde se stereotypní činnosti využívaly, jako forma aktivní meditace. Můžeš si odnést návod na vědomí a soustředěný život, možnost uvědomit si že i banální a opakující se činnosti jsou pokaždé jiné a mohou být obohacující a přínosné. Naučíme se aktivní meditaci v činnostech. Součástí je diskuze k jednotlivým bodům, poukázání na osobní stereotypy, typy jak to změnit a mýt aktivní vědomí život, dělat vše naplno a tak nejlépe jak umíte.Žít život naplno, vědomě a tak nejlépe jak umíte, je přímá cesta k plnohodnotnému a radostnému životu.